Чудесен напиток: Златно млеко кое лечи рак и дијабетес!

Loading...

Златното млеко спаѓа во традициналните лекови на древната индиска медицина а ширум светот е попознат како „ајувреда“. Постојат некои кажувања дека некогаш рецептот на златното млеко бил чуван дури и во тајност. Како и да е тој служи како моќен извор на здравје.Како се подготвува?
За да се припреми златното млеко потребно е да се стави 1/ 4 шолја вода и 1/8 лажичка куркума и да се меша околу 5-8 минути.
После тоа да се додаде 1 шолја млеко (најдобро е козјо) и 2 лажички бадемово масло. Оставете го да зоврие па веднаш потоа тргнете го од оганот.
Кога малку ќе се олади додадете една лажичка мед и пијте го пополека но добро е да го испиете додека е уште топло.
Кои се лековитите својства на ова млеко?
Современата медицина потврдува дека млекото е извор на драгоцените протеини и калциум кои се важни за правилен развој на децата и оваа намирница помага во превенција на остеопорозата кај возрасните.

Според индиската медицина куркумата е златниот зачин за живот со широка лепеза на благотворни својства. Според неодамнешните истражувања овој лек може да се користи и во спречување на дијабетис и рак.
Медот и бадемовото масло исто така имаат вредни лековити својства.
Денес овој напиток се користи како делотворно природно средство за лечење и одржување на здравјето на коските, грбот и зглобовите. Пијте по 1 шолја златно млеко дневно и позитивната промена во зглобовите набргу ќе биде забележана.
Освен тоа златното млеко го поттикнува варењето, го зајакнува имунитетот, добро влијае на женските репродуктивни органи, го ублажува кашлањето и настинката.
 Како се подготвува?
За да се припреми златното млеко потребно е да се стави 1/ 4 шолја вода и 1/8 лажичка куркума и да се

loading...
Loading...