Чудотворниот јаболков оцет!

Loading...

Јаболковиот оцет не се користи само во прехраната. Тој има широка намена! Прочитајте…Придобивките на јаболковиот оцет се бескрајни. Еве неколку совети како да го користите оцетот за други примени.
1. Подобрете го варењето. Ставете кафена лажица во малку вода, и напијте се пред оброците. Киселиот вкус, помага во лачење на плунка и дигестивни сокови, кои ја разградуваат храната.
2. Исчистете го домот без хемикалии. Јаболковиот оцет содржи киселина која е антимикробска. Тоа значи дека можете да ги намалите токсичните препарати за чистење дома.
3. Чувајте го шеќерот во крвта на стабилно ниво. Една истражување кажува дека двајца пациенти со дијабетес, пиеле две кафени лажици оцет пред спиење, и утредента нивото на шеќер во крвта им се намалувало. Измешајте го оцетот во чаша вода.
4. Борете се против болки во грлото. Со своите антибактериски својства, може да помогне да се уништат бактериите. Правете гаргара три пати дневно со една кафена лажица оцет растворена во чаша вода.
5. Измијте ги нозете за да го отстраните непријатниот мирис! Додадете јаболков оцет во леген со топла вода и киснете ги стапалата од 10-15 минути. Тоа ќе ги отстрани бактериите кои предизвикуваат непријатна миризба.

6. Уништете ги болвите! Измешајте јаболков оцет со вода и втријте го во крзното на вашето милениче. Не само што ќе ги уништите болвите, туку и крзното ќе му стане свиленкасто меко.
7. Избегнувајте ги хемикалиите во дезодорансите! Натапкајте малку јаболков оцет под пазувите, за природен свеж дезодоранс.
8. Добијте свиленкасти локни! Ставете супена лажица оцет во чаша вода. ставете ја течноста на миена коса, и ќе добиете вистински сјај!
9. Правете му редовна детоксификација на телото! Уживајте во придобивките на секојдневното чистење со една лажица јаболков оцет дневно.
10. Направете важата кожа да сјае! Јаболковиот оцет, може да послужи како природно средство за чистење на кожата. Додадете малку оцет во сад со вода, и исплискајте го лицето. Нечистотиите веднаш ќе исчезнат.
11. Ублажете болка од изгореници. Доколку сте изгореле на сонце, намачкајте се со малку оцет и ќе ја ублажите болката.  Придобивките на јаболковиот оцет се бескрајни. Еве неколку совети како да го користите оцетот за други примени.
1. Подобрете го вар

loading...
Loading...