Чуркин: Украина ќе претрпи катастрофални последици доколку не ги сопре нападите врз сопствениот народ

Казнените мерки врз сопствениот народ покажуваат неспособност или неподготвеност на киевското раководство да ги исполни своите обврски од Женева, изјави претставникот на Русија во ООН – Виталиј Чуркин, на итниот состанок на Советот за безбедност.Според неговите зборови, доколку не се сопре оваа „криминална авантура“, Украина ќе претрпи неизбежни катастрофални последици.
Украинската војска во петок наутро го започна нападот на градот Славјанск во областа Донецк, користејќи авиони и оклопни возила.
Бројот на загинати во судирите во Одеса почна да расте
Бројот на убиените луѓе за време на нередите во украинскиот град Одеса, се качи на 4 луѓе – соопшти локалната полиција.
Според нивните податоци, на една од жртвите и беше пукано директно во градите. Се уште е неизвесно што ја предизвикало смртта кај останатите.
Претходно беа објавени информации за еден загинат. Но, бројот на ранети луѓе се уште е непознат.Според неговите зборови, доколку не се сопре оваа „криминална авантура“, Украина ќе претрпи неизбежни катастрофални последици.

Пронајдете не на следниве мрежи: