Дали сте се запрашале што јадат најмоќните луѓе на светот?

Loading...

Малку луѓе знаат што сакаат да јадат и што јадат најмоќните во светот. Дали врвните кулинарски деликатеси се послужуваат во прав момент кај претседателите, кралевите и шеиците, кои можат да ја одредат судбината на светот.
 Малку луѓе знаат што сакаат да јадат и што јадат најмоќните во светот. Дали врвните кулинарски деликатеси се послужуваат во прав момент кај претседателите, кралевите и шеиците, кои можат да ја одредат судбината на светот. Тоа е нешто што дефинитивно треба да го знае овој тим – „Le Club des Chef des Chef“. Клубот на готвачи над готвачите е основен пред 35 години, се состанува еднаш годишно и неговите членови тогаш ги споделуваат тајните рецепти и совети за вечерните и приватни забави на државјаните.
Добар оброк ја намалува тензијата
Ако Винстон Керќил бил во право кога кажал дека „стомакот владее со светот“, тогаш овогодинешниот состав од дваесет и седум готвачи кои влијаат на многу одлуки кои се од витално значење за нашата планета. Сепак, нивната храна е таа која влијае на расположението, одмарање и забава за светските лидери пред важните состаноци на кои се потпишуваат важни спогодби и договори.
Кулинарски желби
Собирот на најдобрите готвачи во светот, оваа година ќе биде одржан во Париз. Најдобрите дваесет и седум готвачи, им откриле на новинарите некој од строго чуваните тајни од кујната на Белата куќа, Московскиот Кремљ и Елисејската палата.
На Пример, Владимир Путин е единствениот шеф на државата кој има свој сопствен дегустатор – тој јаде апсолутно се пред својот шеф да проба.
Американскиот претседател Барак Обама, не сака цвекло и не сака мени во Белата куќа. Францускиот претседател Франсоа Оланд, никогаш не пробал артичоки. Никола Саркози не јадел никакви сирења. Германската канцеларка Ангела Меркел, ја обожава француската кујна и поради вкусните оброци, често знае да лета до Париз.
Готвачите кои можат да го променат светот
Членовите на овој ексклузивен клуб, своите идеи можат доста да влијаат на атмосферата и расположението на големите лидери, па така за состанокот измеѓу Оланд и Меркел, каде се обележи педесет годишнината(1962) од фрацуско-гермаското помирување, француските готвачи одлучиле да припремат исто мени кое било служено на службената вечер на Чрлс Де Гола и Конрад Аденаур, кога потпишувале договор за пријателство. Помеѓу останатото, служеле печено говедско и макарони со малини.Малку луѓе знаат што сакаат да јадат и што јадат најмоќните во светот. Дали врвните кулинарски деликатеси се послужува

loading...
Loading...