Дали Украина се подготвува за војна со Русија?

По новите немири на Истокот на земјата, ситуацијата во Украина е се потензична и на работ на војна.Претседателот на Украина, Олександр Турчинов, изјави дека руските крајно неодговорно го поддржуваат тероризмот во Украина.
Лидерот на десниот сектор, Дмитриј Јарош, го повика претседателот Турчинов под итно да одобри наоружување на народот во истокот на земјата, во случај на избивање војна со Русија.
Од друга страна пак, фотографија која на твитер ја објавија руските медиуми прикажува како украински војници се изживуваат со новинар од руската агенција Lifenews и го тераат да клечи пред нив.
Претседателот на Украина, Олександр Турчинов, изјави дека руските крајно неодговорно го поддржуваат тероризмот во Украина.
Лидерот на десни

Пронајдете не на следниве мрежи: