Данска против Франција во големото финале денеска

Денеска се игра големото финале на Европското првенство во ракомет.Актуелниот Олимписки шампион Франција ќе се пресмета со бранителот на титулата домаќинот Данска, која ќе ја има поддршката од 14.000 навивачи.
Овие две репрезентации немаат загубено во финале на Европските првенства. Франција славеа во 2006-та и 2010-та, додека Данска се радуваа во 2008-та и 2012-та. Европската титула ја освојуваат Франција и Данска веќе 10 години, односно од 2004-та година, кога на ЕП во Словенија триумфираше Германија.
Француската репрезентација претрпе само еден пораз во последното коло од вториот круг, од Шведска, во натпревар кој немаше резултатско значење. Додека Данците имаа фуриозен настап, остварувајќи максимален учинок, од седум победи во исто толку натпревари.
Повеќе на sport365.mkАктуелниот Олимписки шампион Франција ќе се пресмета со бранителот на титулата домаќинот Данска, која ќе ја има поддрш

Пронајдете не на следниве мрежи: