Денес времето сончво и топло, а од петок…

Loading...

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб јужен ветер. По котлините поради појавата на температурна инверзија ќе има заматеност на атмосферата или појава на утринска слаба магла. Утринската температура ќе се движи минус два до еден степен, а дневната од девет до 16 степени.  Во Скопје ќе биде сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе достигне до минус пет, а дневната до 12 степени. 
Во четврток ќе се задржи стабилно време. Ќе има извесно зголемување на облачноста главно во западнте подрачја. Во петок ќе биде променливо облачно, во вечерните часови со врнежи од дожд, кои ќе продолжат и во сабота. Повеќе врнежи се очекуваат во западните делови. На планините ќе има врнежи од снег. Ќе дува засилен ветер, во петок од јужен, а во сабота попладне од северозападен правец, што до крајот на денот ќе услови заладување.Во Скопје ќе биде сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе достигне до минус пет, а дневната до 12 степени. 
Во четврток

loading...
Loading...