ДИЕТА ПО КОЈА ПОЛУДЕ ЦЕЛ СВЕТ- Еве во што е тајната!

Loading...

Во оваа диета не морате потполно да се откажете од слатките, бидејќи постојат дозволени опции.Шведската диета односно LCHF начинот на исхраната стана доста популарен низ целиот свет. Во овој режим на исхрана се намалува внесувањето на јаглехидратите, а акцентот се става на мастите и протеините.
Не морате целосно да се откажете од слатките, бидејќи постојат и дозволени опции, а покрај тоа и секогаш сте сити, здрави и полни со енергија.
За љубителите на месо, млечни производи и роба ова е одличен избор а оние кои ја користеле кажуваат дека со овој начин на исхрана ќе може да се регулира шеќерот во крвта и значително се намалува телесната тежина.
Диета со млеко и чај- Ослабнете за миг!Повеќе на следниот ЛИНК.
Уште една поволност на оваа диета е што можете да заборавите на калориите и одредените часови во кои смеете да јадете, но затоа мора да се придржувате до правилата.
Шведската диета ги дели намирниците на 3 основни групи:
Дозволени намирници
– Сите видови месо
– Сите видови риби и ракови
– Јајца подготвени на сите можни начини
– Зеленчук кој расте над земја (зелка, кељ, брокула, тиквици, маслинки, домат, спанаќ, печурки, зелена салата, авокадо, пиперки)
– Млечни производи исклучиво со висок процент маснотии (јогурт, путер, павлака, кајмак, сирења)
– Јаткасти плодови (семки од сончоглед, ореви, семки од тиква, бадеми, лешници, индиски ореви, бразилски ореви)
Ослабнете 10 килограми за 10 дена- ВИДИ ПОВЕЌЕ ТУКА
Дозволени понекогаш
– Зеленчук како цвекло, морков, репка и целер
– Овошје. Доволна е една овошка дневно наместо десерт, а посебно препорачливи се малините.
– Чоколадо со висок процент на какао 2 пати неделно (над 70% какао)
Не е дозволено…

 

– Шеќер, купечки сокови, газирани пијалаци, тестенини, колачи, сладолед, мусли и вештачки засладувачи
– Житарки и скроб (леб, ориз, тестенини, компир, чипс, каши)
– Маргарин и рафинирани масла
– Алкохол, посебно пиво
Исхраната е едноставна и не го оптеретува организмот, па посебно се препорачува во моментите кога сакате брзо да ослабете некој килограм без изгладнување или да ги исфрлите вишокот маснотии.
Брза диета со јајца- Намалете 15 килограми за 15 дена
Јајцата се најголем извор на протеини и потребно е да се дел од секојдневната исхрана. Оваа намирница се користи и во многу диети, па затоа ќе ви прикажеме една од нив. 
Со оваа диета можете да изгубите 15 килограми за само 15 дена. Диетата може да се држи најмногу 15 дена, по што е препорачливо да се направи подолга пауза. Бидејки содржи многу јајца и е прилично рестриктивна, задолжително консултиајте се со лекар.
Понеделник
Доручек: 1 портокал или круша или лубеница (парче) , но не банана, 2 двопека, шоља кафе или чај без шеќер
Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце , 1 мало кисело млеко или пола кило јогурт
Вечера: 2 домати или доматен сос , 2 варени јајца, половина зелена салата (помала) или една краставица и 2 допека. Целата диета ќе ја најдете на najadise.mk Шведската диета односно LCHF начинот на исхраната стана доста популарен низ целиот свет. Во овој режим на исхрана се намалува внес

loading...
Loading...