ДОКОЛКУ НЕ ЗНАЕВТЕ, проверете кој ЧАЈ одговара на вашата крвна група!

Кога зборуваме за напитоци, оние топлите, кафето е одлично единствено за А и Б крвна група, додека разни видови на чаеви се добри за сите крвни групи, иако се смета дека црниот чај треба да го отфрлат сите крвни групи.Сигурно сте слушнале за прехрана според крвната група која забранува или препорачува одредени намирници кои одговараат на одредена група.
Но, сега возможно е да ја одберете дури и својата топла шолја чај според крвната група.
Крвна група О
Родените во крвна група О се зависници од високо калорична храна, па затоа имаат потреба од неколку освежувачки напитоци во текот на денот кои ќе го прочистат нивниот организам.
Кафето како топол напиток не им се препорачува, како и слатките, газирани пијалаци и алкохолот. Затоа, препорачливо е да уживаат во топла шолја чај на основа на ѓумбир, женшен, зелен индиски чај и мате чајот кој е позната замена за кафето.
Чаеви за крвна група 0:
Чај од ѓумбир
Мате чај – идеална замена за кафе
ЧИСТ јапонски зелен чај Sencha
Крвна група А
За разлика од крвната група О, оние со крвна група А имаат поздрава исхрана, но сепак патат од високо ниво на стрес.
Чаеви кои им се препорачуваат на луѓето со крвна група А се зелените чаеви, односно сите кинески тревки кои имаат смирувачко дејство. Покрај тоа, одлично им делува босилекот, јасминот и невенот, а од овошните ароми најдобро им одговара брусницата и лимонот, додека портокалот како овошје би требало да го избегнуваат.
Чаеви за крвна група А:
Тајвански Gunpowder зелен чај
Невен и мајчина душица
Органски 100% чист цвет од јасмин
Сребрен Јасмин  Ying Hao зелен чај
Чај од брусница

 
Крвна група АБ
Личностите со крвна група АБ исто така се најчесто подложни на стрес, така што чајот им се препорачува како совршена терапија за релаксација.
Покрај кинеската мешавина на тревки, им одговараат чаевите од ментол, божур, сандаловина, коприва и жолт чај. Од овошните, препорачлив им е кисело-слаткиот чај од брусница кој го чисти телото од токсини и бактерии.
Чаеви за крвна група АБ
Мешавина од врвни чаеви и зелен чај и мента
Квалитетен природен – жолт чај
Чај од брусница
Мешавина коприва, нане-мента, katuabe и rooibos посебно е препорачливо за машките кои ја имаат оваа крвна група.
Крвна група Б
Оние кои спаѓаат во Б крвна група се склони кон болести, па им се препорачуваат чаеви кои им го зајакнуваат имунолошкиот систем.
За полесно да го спречите хроничниот замор, а и да се изборите со килограмите, препорачлив е зелениот млад чај, имунолошките мешавини од различни билки и чајот од невен. Овошните чаеви може да ги избегнувате, затоа што немаат никакво дејство, освен пријатна арома.
Чаеви за крвна група Б
Млад зелен чај
Зелен rooibos без додатоци, органски
Црвен rooibos без додатоци органскиСигурно сте слушнале за прехрана според крвната група која забранува или препорачува одредени намирници кои одговараат на одредена група.
Н

Пронајдете не на следниве мрежи: