Домашен лек против кашлица – Најефикасен досега!

Овој рецепт е идеален за периодот кога владеат настинките и вирусите, а посебно е корисен ако патите од сува кашлица. Брзо делува, ефикасен е и погоден за сите возрасти, па дури и за деца.Потребни состојки:
150g шеќер
½ литар пиво
Подготовка:
Во длабок сад ставете го шеќерот да се стопи додека не добие карамела боја. Тргнете од оган и ставете го пивото.
Очекувајте да почне да пени, па затоа внимавајте да не искапе. Вратете на оган и постојано мешајте додека не добиете еднолична течност.
Густината треба да биде нешто поретка од мед, а за тоа се потребни околу 15 до 20 минути.
Тогаш тргнете од оган и претурете во мал сад. Кога ќе се олади ќе добие густина на мед.
Консумирање:
Возрасните може да зимаат по 1 лажица неколку пати на ден, а малите дечиња по 1 кафена лажичка.
Секогаш можете да ја зголемите количината, пропорционално, но најдобро е лекот да биде тазе подготвен.
Повеќе кулинарски трикови, рецепти, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Потребни состојки:
150g шеќер
½ литар пиво
Подготовка:
Во длабок сад ставе

Пронајдете не на следниве мрежи: