Домашен напиток против надуеност и гасови

Доколку често страдате од надуеност во стомакот, гасови и подригнување  ви предлагаме природен сок кој  може да биде решение за овие проблеми.Состојки:
Половина ананас
Половина главица или две гранчиња анасон
2 целера со листови
Парче корен од ѓумбир
Сите состојки измешајте ги во блендер
Додадете малку вода за да биде течно. Пијте го сокот на празен желудник додека не исчезнат тегобите.
Доколку имате силен соковник можете да ги исцедите состојките и да го помешате сокот и да го пиете на празен желудник додека не се обнови цревната флора.
Ананасот содржи ензими кои помагаат при варењето. Целерот го спречува задржувањето на вода и  подригнувањето. Анасонот и ѓумбирот влијаат на обновата на флората. Поради тоа ова е една моќна комбинација која може да ви помогне да се ослободите од  надуеноста во стомакот.Состојки:
Половина ананас
Половина главица или две гранчиња анасон
2 целера со листови
Парче корен

Пронајдете не на следниве мрежи: