Дознајте зошто спанаќот е чувар на здравјето

Loading...

Ви претставуваме неколку причини зошто спанаќот треба да ви стане омилена храна.Овој зелен, листест зеленчук е преполн со хранливи материи, антиоксиданси и антиканцерогени состојки. Има кревки, крцкави, темно зелени лисја, кои се омилена состојка на готвачите низ целиот свет.
Спанаќот содржи високо количество витамини А, Ц и К, фолна киселина, минерали како калциум и магнезиум, како влакна и бета каротен. Ова растение ги неутрализира слободните радикали – молекулите кои го забрзуваат стареењето.
Спанаќот се препорачува против рак, срцеви заболувања и инфаркт, дебелина и остеопороза.
Прочитајте го целиот текст на najadise.mkОвој зелен, листест зеленчук е преполн со хранливи материи, антиоксиданси и антиканцерогени состојки. Има кревки, крцк

loading...
Loading...