Eдно лице загина во големиот пожар во Љубљана

Едно лице загина во големиот пожар што избувна претпладнево во магацин на словенечкиот трговски синџир „Меркатор“ во љубљанската приградска населба Залог, што во меѓувреме е локализиран.Командирот на љубљанските пожарникари Томаж Кучиќ изјави дека во пожарот загинал еден од вработените во „Меркатор“. Во пожарот е повредено и едно лице, кое е хоспитализирано.
Огнот го уништи централниот магацин за свежи производи, месо, овошје и зеленчук.
Во гаснење на неколкучасовниот пожар учествувале околу 180 пожарникари. Засега официјално не е позната причината за пожарот, како ни големината на штетата.Командирот на љубљанските пожарникари Томаж Кучиќ изјави дека во пожарот загинал еден од вработените во „Меркатор“. Во пожарот е п

Пронајдете не на следниве мрежи: