Египет го призна Косово

Арапската Република Египет, во сабота ја призна независноста на Косово.На заедничка конференција за новинари, косовскиот премиер, Хашим Тачи и помошникот претседател на Египет, Пакинам Хасан Халил Ел Шаркави, изјавија дека Египет го признал Косово, пренесе Танјуг.Во Приштина се проценува дека ова признание е значајно и дека му ја отвора вратата на Косово и кон други признавања од земјите членки на организацијата на исламска соработка.
МакфаксАрапската Република Египет, во сабота ја призна независноста на Косово.На заедничка конференција за новина

Пронајдете не на следниве мрежи: