Енди му се приближува на Новак на АТП листата

Британецот Енди Мареј е се поблиску до српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ на АТП листата.
Според најновата статистика, Новак Ѓоковиќ сега води 2950 бода пред Енди Мареј, само за илустрација, разликата пред Вимблдон беше 3270 бода, што е за 320 бода помалку па така многу медиуми започнаа со анализа за тоа дали и колку Ѓоковиќ е загрозен за првата позиција.
Според анализите, се чини дека на Ѓоковиќ ќе му биде тешко да одбрани 5 845 поени до крајот на оваа година.
АТП ранг…

Новак Ѓоковиќ (12 310)
Енди Мареј (9 360)
Давид Ферер (7 220)
Рафаел Надал (6 860)
Роџер Федерер (5 785)
Британецот Енди Мареј е се поблиску до српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ на АТП листата.

Пронајдете не на следниве мрежи: