Еве како да направите соленки!

Loading...

Време е за нешто вкусно…нешто солено…време е за домашни соленкиЕве како да подготвите вкусни домашни соленки:
Маргаринот го вадиме од фрижидер да омекне и во него го ставаме загреаното млеко. Кимот и ленот предходно мелени ги додаваме во смесата заедно со солта квасецот, зејтинот. Полека го додаваме брашното и замесуваме средно меко тесто оставаме да стаса петнаесетина минути.
Тестото го развлекуваме со дебелина 2-3мм со разни калапи правиме форми, дел од тестото го премачкуваме со кечап и посолуваме со оригано. Некои ги посолуваме со сусам, а некои со мак сечеме правоаголни форми и ги врткаме.

 
За формите одлучете како вам ви се најсимпатични, редиме во плех од шпорет.Печеме во загреана релна на 180степени 20-25минути.
ЗабелешкаНемате потреба од никакво премачкување на тестото со јајце за да ви се залепи сусамот или макот само посолете и притиснете со оклагијата и вадете форми со калапчињата.Еве како да подготвите вкусни домашни соленки:
Маргаринот го вадиме од фрижидер да омекне и во него го ставаме загреаното млеко. Кимот и ле

loading...
Loading...