Еве кога може да очекуваме снег

Loading...

Повремени врнежи од дожд и засилен јужен ветер најавуваат метеоролозите за утре, а за сабота со поголем интензитет. Облачноста ќе почне утре од запад, а на исток и понекаде во ценралните делови ќе има послаби врнежи.
Врнежите ќе продолжат и во сабота кога ќе бидат поинтензивни и ќе се проследени со засилен на моменти силен југозападен ветер над 80 километри на час. Локално ќе има услови за појава на пороен дожд и ретки грмежи, особено во западните подрачја, а на повисоките планини ќе има врнежи од снег.
Повремени врнежи се можни и во недела претпладне кога на повисоките места на североисток ќе поминуваат во слаб снег.
Во понеделник ќе настапи стабилизирање на времето. Облачноста ќе почне утре од запад, а на исток и понекаде во ценралните делови ќе има послаби врнежи.
Врнежите ќе продолжат и во сабота кога

loading...
Loading...