Еве што и кажа Путин на Меркел за ситуацијата во Украина

Loading...

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал по телефон со германската канцеларка Ангела Меркел за ситуацијата во Украина. Рускиот претседател Владимир Путин смета дека руските акции во Украина се “целосно соодветни” со оглед на “исклучителната ситуација и заканите од ултранационалистите со насилство.”
Путин овој став го изнел во телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел за ситуацијата во Украина, објави новинската агенција Интерфакс.
Како што е наведено во извештајот, кои дојде од Кремљ, Путин и Меркел се согласиле дека тие ќе продолжат со билатералните и мултилатералните консултации, со цел да се дојде до нормализација на ситуацијата во Украина.

Западните медиуми тврдат дека не постои потврда од германските медиуми за разговорот.
Претходно денеска, по влегувањето на рускиот воен конвој во Украина, новоизбраниот премиер на Украина Арсениј Јацењук ја обвини Русија за “објава на војна”, а во земјата била прогласена општа воена мобилизација како одговор на Русија.
Однесувањето на Русија се сретна со груби осуди од Запад.Рускиот претседател Владимир Путин смета дека руските акции во Украина се “целосно соодветни” со оглед на “исклучителната ситуација и заканите од у

loading...
Loading...