Еве што ќе се случи доколку јадете САМО ПО 7 ОРЕВИ НА ДЕН

Оревите се здрави,бидејќи се богати со антиоксиданси. Резултатите од последните истражувања покажаа дека дневно ни се потребни само седум ореви кои ќе нè заштитат од болести и ќе го намалат холестеролот.Оревите содржат високо ниво на полифеноли и антиоксиданси кои можат да го штитат организмот од молекули кои ги оштетуваат ткивата. Тие се исто така одличен диетален извор на влакна, магнезиум, витамини Б и Е и други антиоксиданси.
Затоа, ако сакате да го намалите нивото на холестерол во вашата исхрана треба да вклучите минимум седум ореви. Ова ќе му помогне на вашето тело да се бори против инфекциите, а тие се, покрај високиот холестерол, водечки фактор на ризик за развој на кардиоваскуларни болести
Добрата вест е тоа што исхраната богата со јаткасти плодови може да го подготви телото подобро да се справува и со стресот.
Плодовите како што се бадемите, кикириките, лешници, индиски ореви исто така се богти со незаштитени масни киселини, витамини и протеини, но научниците велат дека проблем е што луѓето не ги јадат доволно.
„Наша препорака е дека луѓето би требало да јадат по 7 ореви дневно“, пишува водичот на истражувањето Џо Винсон.
Претходни истражувања покажале дека јадењето ореви ги намалува знаците на стареење и штити од болести на срцето и некои облици на рак и дијабетес тип 2. Откако е откриено дека седум  ореви дневно штитат од срцеви болести, тие веднаш беа прогласени за супер херои.

 
Интересно е тоа што оревот изгледа како мал мозок, дури и наборите се како нео-корекс. Денес е познато дека оревите помагаат во развојот  на повеќе од триесетина неврон-предаватели за функцијата на мозокот.
Водичот на студијата од спроведеното истражување рекол: „Орасите се рангирани над кикириките, бадемите, фстаците и другите плодови.За жал луѓето не јадат многу ореви. Нашето истражување покажува дека треба да се јадат повеќе ораси.“
Освен по количината на антиоксиданси оревите се супериорни и по силината на антиокситансите кои ги содржат. Оние кои се наоѓаат во орасите се 15 пати посилни од витаминот Е кој се смета за многу силен антиокссидант.
Истражувачите велат дека тоа што чуѓето ги јадат оревите  сурови, необработени е предност, бидејќи во таква форма тие се најефикасни. Сите други видови ореви како што се печени, ја намалува нивната ефикасност. Но, многу луѓе ги избегнуваат ореви, бидејќи мислат дека се мрсна и дебелеат. Сепак, ореви се богати со здрави полинезаситени и мононезаситени масти кои не ги затнуваат крвните садови, како и заситените масти. Ако јадете ореви нема да се  здебелите, може да ослабете, бидејќи тие создаваат чувство на ситост.
„Седум ореви дневно е идеална количина за да ја добиеме максималната корист од нив“, додаде доктор Винсон.
Бидејќи содржи нераспаднати лековити состојки, од листата на оревт можат да се прават сирупи, екстракти и слични препарати.Оревите содржат високо ниво на полифеноли и антиоксиданси кои можат да го штитат организмот од молекули кои ги оштетуваат ткивата. Тие се исто така

Пронајдете не на следниве мрежи: