Еве зошто одбраната на голманот се покажа како кобна за бразилските фудбалери кои загинаа во авионска несреќа!

Од вчера фудбалскиот свет е во тага откако фудбалерите и стручниот штаб на Чапекоензе настрадаа во авионската несреќа во Колумбија, каде требаше да го одиграат првиот финален натпревар во Копа Судамерикана против тимот на Атлетико Национал.Само шест дена претходно, малиот бразилски клуб на домашен терен пред полни трибини го одигра вториот дуел од полуфиналето од ова натпреварување против тимот на Сан Лоренцо, кој заврши со резултат од 0-0, а како најзаслужен за овој пласман се спомнуваше името на првиот голман на тимот, Маркос Данило.
Искусниот голман буквално во последните секунди од мечот со феноменална одбрана ја зачува својата мрежа и го одведе тимот во големото финале.
Ова е одбраната која всушност ги одведе Бразилците во финалето кое, за жал, не успеаја да го одиграат…

Esse momento jamais será esquecido! São Danilo com a narração do gigante @devapascovicci @ChapecoenseReal #ForcaChape pic.twitter.com/yCsnyWSX0g
— #ForcaChape (@Cacetadafc) November 29, 2016
Само шест дена претходно, малиот бразилски клуб на домашен терен пред полни трибини го одигра вториот дуел од полуфиналето од ова натпреварување пр

Пронајдете не на следниве мрежи: