Еве зошто треба да избегнувате да јадете сланина

Loading...

Истражувањата покажаа дека конзумирањето на храна со висок процент на заситени масти може да доведе до поголем ризик од развој на срцеви заболувања и мозочен удар.Ако сте љубители на месо, сигурно уживате и во сланината, но знаеме дека таа е индустриски преработена, лоша за нашето здравје ако ја консумираме неумерено.
Три тенки парчиња сланина содржат дури 435 милиграми натриум. Просечната здрава личност внесува во организмот околу 2000 калории на ден, а 45 до 65 отсто внесуваме од јаглехидрати како шеќер, ориз и леб.
Ако сакате да се доведете во форма, не би смееле да внесувате повеќе од 40 грама масти на ден. Дури 68 отсто калории од сланината се маснотии, од кои половината ја чинат заситените масти, па така, 28 грама сланина содржи околу 30 милиграми холестерол, јавува Хуфингтон Пост.

Истражувањата покажаа дека конзумирањето на храна со висок процент на заситени масти може да доведе до поголем ризик од развој на срцеви заболувања и мозочен удар.
Иако содржи холин, кој е потребен за здравјето на мозокот и некои „здрави“ мононезаситени масни киселини, тој содржи и високозаситени масти кои се поврзани со кардиоваскуларните болести. Високиот процент на натриум може да биде проблем за луѓето кои имаат висок крвен притисок.
Пржената сланина е особено вкусна и често се подготвува со јајца, но се знае дека тоа може да предизвика затнување на артериите и го зголемува ризикот од срцеви заболувања. Една неодамнешна студија на Универзитетот во Цирих покажа дека црвеното месо е еден од најчестите причини за срцеви заболувања и некои видови рак.

Научниците од Универзитетот Харвард откриле дека мажите кои јадат многу обработено месо, како што е сланината, може да имаат проблеми со плодноста, објави Дејли Њуз.
Истражувачите анализирале повеќе од 350 примероци од семето на 156 мажи кои го посетија локалниот Центар за плодност и одговараа на прашања за нивната исхрана. Откриено е дека јадењето обработено црвено месо има негативно влијание на „морфологијата на сперматозоидите“ кои можат да придонесат за неплодност. Ако сте љубители на месо, сигурно уживате и во сланината, но знаеме дека таа е индустриски преработена, лоша за нашето здравје ако ја консумираме н

loading...
Loading...