Евзони сеуште затворен, АМСМ препорачува внимателно возење

Loading...

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Магла со видливост од 20 -до 30 метри има на патниот правец село Лисец – Попова Шапка.Патниот правец Скопје – Македонски Брод низ Јасен, е со ограничена проодност. Во утврдените термини за еднонасочен сообраќај, дозволено е движење само на лесни теренски возила со погон на сите четири тркала.
Сеуште е во прекин и сообраќајот на патниот правец  А3 Прилеп – Битола – Ресен преку обиколница Битола поради свлечиште и се пренасочува преку градот Битола.
АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста  појава на одрони, особено на патните правци: Кочани -Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.Патниот правец Скопје – Македонски Брод низ Јасен, е со ограничена проодност. Во утврдените термини за еднонасочен сообраќај, дозволено е дви

loading...