ФОТО: Еве како се движел камионот во Ница!

Шпанскиот весник „Ел Паис“ објави мапа од смртоносната возење на наоружаниот маж кој во францускиот град Ница уби најмалку 84 , откако камионот го насочи кон минувачите на променадата.Мапата на најдобар начин покажува што се случувало на улиците на Ница и за каков вид на напад станува збор.
Светските медиуми пренесуваат дека наоружаниот маж веројатно ќе го продолжел својот смртоносен поход доколку припадниците на француската полиција не успеале да го ликвидираат.
Потсетуваме, мажот го управувал камионот цели два километри пред да биде сопрен и ликвидиран.
За време на возењето со голема брзина намерно удирал во луѓето собрани по повод националниот празник Денот на Бастилја.

Според првите извештаи и коментари на официјалните лица, станува збор за терористички напад.
Немилосрдниот чин го осудија Францускиот претседател Франсоа Оланд, новиот британски министер за надворешни работи Борис Џонсон и американскиот државен секретар Џон Кери.
Сведоците на трагедијата изјавија пред медиумите дека никогаш нема да го заборават врисокот и плачот на уплашените луѓе.
„Беше застрашувачки, бидејќи не знаевме што се случува. Во тоа време само слушнавме некаква пукотница и претпоставуваме дека наоколу има луѓе со оружје“ – изјави еден од сведоците.Мапата на најдобар начин покажува што се случувало на улиците на Ница и за каков вид на напад станува збор.
Светските медиуми пренесуваат д

Пронајдете не на следниве мрежи: