Фото: Воз туркал џип 150 метри по пруга – загинаа 4 лица

Трагедија ја потресе Србија. Четири лица загинаа при судир на воз и џип на железничкиот премин Зајечар-Неготин.Како што објавува српскиот Курир, животот го изгубиле 56-годишниот Јован Урсуловиќ, 53-годишниот Ненад Цветковиќ, 63-годишниот Миле Ѓорѓевиќ и 53-годишниот Србољуб Поповиќ, кога нивниот џип удрил во воз, кој цели 150 метри го влечел по пругата. До страотната несреќа дошло откако Моторот на џипот се изгасил среде преминот, а се претпоставува дека шоферот Урсуловиќ испаничил кога пред себе ја видел локомотивата. Возачот на возот почнал да кочи, но било предоцна.
Претходно се појавија гласини дека машиновозачот не гледал на пругата бидејќи зборувал на мобилен, но тој вели дека тоа не е вистина.
Според првобитните резултати од истражувањето, по ударот возот го влечел џипот уште цели 150 метри по пругата.

Машиновозачот не ја испочитувал пишаната наредба која гласи дека секој воз мора да сопре пред рампата на преминот и затоа е уапсен.Како што објавува српскиот Курир, животот го изгубиле 56-годишниот Јован Урсуловиќ, 53-годишниот Ненад Цветковиќ, 63-годишниот Миле Ѓорѓевиќ и

Пронајдете не на следниве мрежи: