Фуле побара од Бериша и Рама фер избори во јуни

Комесарот за проширување на ЕУ Штефан Фуле за време на неговата посета на Тирана во понеделник, побара од премиеро Сали Бериша и од лидерот на опозицијата Еди Рама организирање на фер и демократски избори.
На средбите со Бериша и Рама, Фуле побарал надминување на политичките проблеми меѓу власта и опозицијата во однос на организирањето на парламентарните избори во јуни годинава.Партиски извори на демократите и социјалистите наведуваат дека Филе особено ја нагласил потребата и за зголемување на политичкиот дијалог во земјата со цел да се усвојат и трите реформски закони од страна на Парламентот заради што е закочена албанската интеграција во ЕУ.Бериша нагласил дека активностите ги блокира опозицијата, додека Рама побарал гаранции за да нема манипулации на изборите во јуни.
 
МакфаксКомесарот за проширување на ЕУ Штефан Фуле за време на неговата посета на Тирана во понеделник, побара од премиеро Сали Бериша и од лидерот н

Пронајдете не на следниве мрежи: