Герсонова терапија за спречување и лечење рак- рецепт

Loading...

Макс Герсон- уште еден доктор кој на природен начин го лечел ракот.
Првичната цел на Герсон не била да го излечи ракот, туку да лечи мингрени, од кои и самиот страдал. Откако развил  диета која му ги ублажила главоболките, тој ја препорачал својата диета на пациентите кои страдале од мингрена.Еден од неговите пациенти не само што се ослободил од мингрената, туку и неговата заболена кожа заздравела.
Успехот на доктор Герсон при лечењето на туберкулоза со диетата му довел пациенти кои боледуваат од рак и прашуваат за третман. Наскоро открил дека неговата диета лечи и рак.
Долги години ја преработувал  диетата и детокс терапијата, концентрирајќи се на искоренувањето на ракот.
Герсоновата диета и протоколот на третманот почнуваат од земјата. Герсон сфатил дека високата стапка на ракот се должи на отровната и осиромашена земја, како и на преработената храна полна со адитиви.
Герсоновата диета е детокс диета полна со сирова и органска храна, суплементи и свежо цедено овошје. Пациентите конзумираат сок на секој час користејќи до 10 килограми органски сок и зеленчук дневно.
Детоксикацијата е главната компонента на неговата диета со малку натриум и многу калиум со алкализација на телото.
На Јутуб постојат многу документарци за Герсон и неговата работа кои се многу интересни.
Исто така неговата лекарска дозвола била суспендирана на две години во 1958 година. Починал во 1959 година од воспаление на белите дробови, иако според извештаите неговата смрт била сомнителна и се верува дека бил отруен.
Неговата ќерка ја продолжила неговата работа во клиниките во Мексико и Унгарија.
Целта на неговата програма е оксидација на ќелиите, остварување на  саканото рН и користење на вистинските масти. Сировото, свежо и органско овошје ја претставуваат основата на диетата.
Превенцијата е најдобар лек.
Доколку избегнувате преработена храна, во својата исхрана вклучете сирово органско овошје и зеленчук, правите редовна детоксикација (околу два пати годишно), вежбате, пиете чиста изворска вода, ослободете се од кандида и престанете да внесувате хемикалии во вашето тело преку сапуни, шампони, и производи за лична хигиена, и вашето тело ќе има многу поголема шанса да го одржи оптималното здравје

 
Како се спроведува Герсоновата диета

Герсон ги дели намирниците на три групи – посакувани, повремено допуштени  и забранети.
Герсоновата диета е прилично рестриктивна. Се јаде главно сирова храна и скоро во потполност веганска храна.
Во чинијата можете да најдете овошје и зеленчук во обилни количини. Дозволено е да конзумирате портокал, лимон, јаболко, круша, праска, слива, цреша, домат, пиперка, блитва, зелена салата, брокула и црвена зелка. Повремено можете да изедете и половина банана.
Свешото овошје се јаде сирово, во салати, сокови илил супи.
Од невеганските производи дозволени се само јогуртот и медот. Млекото и млечните производи, како и месото се забранети.
Повремено може да се јаде ориз и малку интегрален леб. Варениот компир е дозволен почесто.
Од маслото дозволено е само лененото масло.
За засладување може да се користи јаворов сируп, мед или кафеав шеќер во количина која не преминува две лажички дневно.
Пациентите не пијат вода, наместо тоа се препорачуваат сокови. Се пијат до 13 чаши сок во текот на денот.
Личностите кои скаат да ја спроведуваат Герсоновата диета мораат потполно да ја исфрлат солта од исхраната бидејќи, според Герсон, продирањето на натриумот во клетките предизвикува многу болести.
Неопходно е да се избегнуваат сите преработени намирници, вклучувајќи ја и замрзнатата и конзервираната храна.
Забранет е алкохол, кафе и сите чаеви.
Не смее да се јаде мешункаст зеленчук, соја и маргарин.
Од овошјето не се дозволени ананасот, авокадото, бобинки, кокос и други јаткасти плодови.

Терапија со сокови
Во 50-те години Герсон ја усовршил својата програма посебно за заболени од рак. Вовел конзумирање на сокови од овошје и зеленчук, по можност органско. Соковите се пијат во текот на денот, на секој час, секогаш свежо подготвени.
Герсон препорачувал четири основни видови сок: Од моркови, од јаболко и морков, од портокал и зелен сок(од зелка и друг зеленчук)
Би требало да се пијат 13 чаши сок дневно.
Покрај сокот, неопходни се три лесни оброци на ден, од кои секој содржи посебна Хипократова супа која има силни детоксикациски своиства.
За појадок може да се јаде овесна каша со додаток овошје, а за ручек и вечера компир и салата.
Се готви на слаб оган со што помалку вода. Забрането е да се користат алуминиумски садови,а се препорачува употреба на сребрен прибор за јадење.
Рецепт на Хипократовата супа:
1 корен од целер
1 корен магданос
3 страка праз
2 главици кромид
Лук по желба
Неколку ливчиња магдонос
600 гр домати
400 гр компири
Измијте го зеленчукот и исечкајте го или изрендајте го.
Ставете го во длабок сад, додадете вода- колку да го покрие зеленчукот.
Загрејте до вриење,а потоа полека гответе на тивок оган два часа, додека не омекне. На крај испасирајте.Еден од неговите пациенти не само што се ослободил од мингрената, туку и неговата заболена кожа заздравела.
Успехот на доктор Герсон при ле

loading...
Loading...