Ги освои луѓето: Спринтерка од Саудиска Арабија настапи на Олимписките игри

Кариман Абуљадаџел е првата атлетичарка од Саудиска Арабија, која се појави на патеката од 100 метри на едни Олимписки Игри. Таа заврши како седмопласирана во својата група, но успеа да ги освои симпатиите на навивачите на стадионот.Абуљадаџел трчаше во хиџаби, а на крајот сите ѝ аплаудираа во знак на поддршка.
Ова се втори Олимписки игри на кои Саудиска Арабија дозволи да учествуваат и жени. Олимпискиот комитет на оваа земја, за прв пат дозволи жени да се појават на ЛОИ во Лондон 2012 година.
Пред четири години, Сара Атар трчаше маратон, а Војдан Шаеркани се натпреваруваше во џудо.
Сега во Рио, Абуљадаџел стана првата атлетичарка која трчала на 100 метри за Саудиска Арабија.Абуљадаџел трчаше во хиџаби, а на крајот сите ѝ аплаудираа во знак на поддршка.
Ова се втори Олимписки игри на кои Саудиска Арабија дозволи

Пронајдете не на следниве мрежи: