Ги тужела докторите поради контрацепција: Ја сакам својата ќерка, но ми го уништија животот

Кејти Кели-Инс (22) од Ланканшир, која на 18 години ја родила ќерката Најем, добила 13.800 евра отштета од националната здравствена служба.Иако не одрекува дека ќерката ја прави неизмерно среќна, таа минатата година ги тужела докторите поради контрацепциски имплант кој бил погрешно поставен, и не испуштал хормони кои би требало да јаспречат бременоста.
„Ми ја украдоа младоста и независноста. Ми ги срушија плановите да станам медицинска сестра“, вели Кејти.
Контрацептивното средство „импланон“ се вградува под кожата на левата надлактица и наводно е ефикасно во 99,5 проценти од случаите. Го користат околу 1,4 милиони жени ширум светот, а Кејти- Инс е една од ретките кориснички која и покрај ова средство успеала да забремени.
„Мислев дека ќе добијам дете во 30-те години со некој кого го сакам“, вели Британката, која таткото на малата Најем ја напуштил пред породувањето.Иако не одрекува дека ќерката ја прави неизмерно среќна, таа минатата година ги тужела докторите поради контрацепциски имплант кој бил погрешно пос

Пронајдете не на следниве мрежи: