Го фрлате талогот од кафето? Тогаш сигурно не ги знаете неговите магични можности

Loading...

Откако наутро ќе се напиете кафе, не го фрлајте талогот. Можеби не сте занеле, но талогот од кафето има повеќе намени. Оваа моќна смеса можете да ја искористите во бавчата, за нега на домашните миленичиња или нега на вашата кожа. Но тоа не е се. Прочитајте што се можете да направите со талогот од кафето.1.Ослободете се од мравките во домот
Доколку не можете да се ослободите од мравките или други инсекти во домот, ставете талог на места на кои се собираат.
2. Користете талог од кафе за чистење на садови
Кафето е кисело и природно абразивно. Талогот можете да го користите само или во комбинаци со средсво за миење садови.

3. Ослободете се од подочниците
Втријте малку талог на подочниците и оставете да одстои. Кофеинот ќе направи да изгледате посвежи но и подмладува.
4. Направете купка за кучето против болви
Додајте лажица кафе во шампонот доколку вашето милениче има болви. Тоа ќе го реши проблемот.

5 Кафето го апсорбира непријатниот мирис од обувките
Ставете малку талог од кафе во фолија и оставете  го во обувките некое време. Ќе ги апсорбира сите епријатни мириси од нив.
6. Освежете го изгребаниот дрвен мебел
Дрвениот мебел полн со гребаници можете да го освежите  доколку во него втриете малку талог од кафе кој претходно сте го помешале со паста за полирање и топла вода.
7.  Држете ги мачките подалеку од бавчата
Мачките не се љубители на кафето. За вашата мачка да не врши нужда секаде низ дворот посипете талог од кафе и бидете сигурни  дека тој мрис ќе ја избрка.
8.Го неутрализира мирисот од лукот на рацете
Всушност, талогот ги неутрализира сите видови непријатни мириси. Тоа важи и за мирисот на лукот
9. Талогот од кафе го спречува зголемувањето на масло во косата
Додадете талог во шампонот или регенераторот, но бидете внимателни доколку имате светла коса, може да потемни.

10. Направте пилинг на кожата
Пилингот од кафе е многу делотворен поради текстурата на кафето, а можете да го примените и на лицето. Доколку не сакате да користите само талог, додадете и една лажица мед.1.Ослободете се од мравките во домот
Доколку не можете да се ослободите од мравките или други инсекти во домот, ставете та

loading...
Loading...