Го намалува ризикот од НЕКОЛКУ ВИДОВИ РАК, спречува инфекции, го подобрува имунитетот: Еве каква МОЌ има црвениот кромид!

Црвениот кромид делува на кардиоваскуларниот систем, ја регулира количината холестерол и триглицриди, а влијае и на подобрување на имунитетот.Иако може да предизвика проблем поради непријатниот мирис кој го создава, треба да знаете дека е исклучително добар за вашето здравје, а посебно лековито делува на срцето, т.е. на целиот кардиоваскуларен систем.
Се покажало дека ја смалува количината на холестерол и триглецириди, и ја зајакнува мембраната на ќелиите на црвените крвни зрнца. Поради тие карактеристики, помага во превенција од срцев удар.
Студиите покажале и дека црвениот кромид може да ја подобри и густината на коските, па поради тоа е поседно добар за жените во менопауза. Покрај тоа, кај жените кои го поминале периодот на менопауза, а секојдневно конзумираат црвен кромид, се помали шансите за скршеници на коските.

Исто така, утврдено е дека овој вод на кромид  има противвоспалително дејство. Сулфурните молекули кои се наоѓаат во него, ја подобруваат активноста на специфичните бели крвни зрнца кои имаат важна улога во имуниот систем. Овој вид на зеленчук содржи и антиоксиданси кои спречуваат оксидација на масните киселини во телото и на овој начин ги држат сите воспаленија под контрола.
Студиите покажуваат и дека црвениот кромид го намалува и ризикот од неколку видови рак, дури и да се конзумира во помали количини. Може да го намали ризикот од појава на рак на дебело црево и јајници.
Останати добробити на црвениот кромид: ја подобрува рамнотежата на шеќер во крвта, спречува бактериски инфекции, содржи витамини А, Ц и Е кои се многу добри антиоксиданси.Иако може да предизвика проблем поради непријатниот мирис кој го создава, треба да знаете дека е исклучително добар за вашето здравје, а посебно ле

Пронајдете не на следниве мрежи: