Ѓорческа во четвртфиналето на турнирот во Белград

Loading...

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на фјучерсот „Ѕвездара Опен“ во Белград, кој се игра на земјена подлога.Нашата најдобра тенисерка забележа одличен успех на турнирот во Белград,таа е седма носителка и е на 708-мото место на ВТА листата. Денес во четвртфиналето ќе игра против втората носителка Наталија Костиќ (инаку пласирана на 419 место на ВТА листата).
Во осминафиналето нашата тенисерка славеше против Марина Лазиќ со 2-1 во сетови.
Инаку, вреди да се напомене дека Ѓорческа, во двојки, ќе игра во финалето, откако стигна до овој голем успех заедно со Камелија-Елена Христеа од Романија.
Наградниот фонд на овој турнир е 10 000 американски долари.
Извор/Фото: derbi.mkНашата најдобра тенисерка забележа одличен успех на турнирот во Белград,таа е седма носителка и е на 708-мото место на

loading...
Loading...