Гори облакодер во Сибир. Евакуирани се 150 лица!

Loading...

Пожарникарите вложуваат огромни напори за да го изгасат пожарот кој почна да се шири во една станбена зграда во рускиот град Краснојарск, во Сибир. Сѐ уште не е позната причината за пожарот.Според Telegraph, евакуирани се 150 лица, а оганот од приземјето брзо се проширил на остатокот од 35-катницата и за малку ќе се проширел и на последните катови од зградата.
На терен моментално се наоѓаат повеќе од 100 пожарникари, а во гасењето на пожарот учествува и еден хеликоптер.
Делови од облакодерот паднале и врз автомобилите што се наоѓале во близина, предизвикувајќи оштетувања. За среќа, никој не е повреден.
Сѐ уште не е познато што го предизвикало пожарот.Според

loading...
Loading...