Хаос во Сао Паоло: Полицијата уапси 90 лица

ВО најголемиот бразилски град Сао Паоло синоќа се одржаа жестоки демонстрации во кои полицијата уапси 90 лица.  
Синоќа во Бразил повторно се протестираше, а додека масовноста на демонстрациите се намалува, насилството се засилува. Најмалку пет автобуси на градскиот транспорт беа запалени од демонстрантите во Сао Паоло доцна синоќа.
Полицијата соопшти дека неколку групи млади ограбувале и продавници. Главната магистрала северно од Сао Паоло времено била блокирана.
Протестите избвунаа откако во пукотници на крајот на минатата седмица полицаец уби 17-годишно момче, откако не се одѕивал на повикот поради нарушување на јавниот ред.
Полицијата тврди дека истрелот бил случаен, но не даде повеќе детали. Полицаецот е приведен и против него се води истрага.  
Синоќа во Бразил повторно се протестираше, а додека масовноста на демонстрациите се намалува, насилството се засилува. Најмалку пет

Пронајдете не на следниве мрежи: