Хемиски напад го потресе светот, повредени се 80 луѓе!

Сириските владини сили се обвинети за хемиски напад во предградијата на Алепо, при што се повредени 80 луѓе.Минатомесечната истрага од Обединетите Нации покажа дека користеле хлор најмалку во два напада, но тие негираат дека се служат со хемиско оружје.
Лидерите на опозицијата имаат закажано средба во Лондон за план за политичка транзиција со која би ставил крај на конфликтот.
Во меѓувреме, САД и Русија потврдија дека е направен напредок во преговорите за примирје во Сирија.Минатомесечната истрага од Обединетите Нации покажа дека користеле хлор најмалку во два напада, но тие негираат дека се служат со хемиско оружје.

Пронајдете не на следниве мрежи: