Имате болка во заб? Со овие четири билки ќе си помогнете!

Здравјето на вашите забите го чуваат нането, копривата, камилица и билката мудрец.Дали имате проблеми со црвенило, оток и крварење на забите? Често имате воспаленија на непцата и гингивитис? Искористете ги овие подароци од природата за да се ослободите од болката. Имено, гингивитис се добива кога бактерии ќе се намножат и создаваат лепливи наслаги на забите. Доколку ретко одите на стоматолог, не ги миете забите често и не користите забен конец, вие веќе спаѓате во ризичната група. Но, не грижете се овие одлични билки се јаки сојузници против.
Камилица
Оваа билка може да ви помогне во лекувањето на гингивитис. Камилицата имено, содржи анти-воспалителни и антисептички состојки. Се што ви треба е да направите чај за испирање на устата. Направете малку посилен чај од камилица (2-3 лажички од камилица додадени во чаша), оставете да се излади 10 минути и испијте го или пак исплакнете ја устата.
Коприва
Во копривата има магнезиум, кој е голем борец против гингивитис. Чајот од коприва делува антибактериски.

Нане
Нане (Mentha) е одлично за борба против бактериите кои предизвикуваат расипување на забите. Се разбира, најлесниот начин да се направи чај. Земете две лажички мелени листови од нане и ставете ги во чаша со вода што врие. Чајот може да се пие, но исто така, можете да го користите за миење на устата. Екстра совет: Наместо на гуми за џвакање, пробајте да џвакате свежи листови од нане.
Мудрец (Salvia farinacea)
Оваа билка е одлична за оралната хигиена. Направете чај од мудрец кој ќе ве заштити од гингивитис. Но, имајте на ум дека консумирањето треба да биде во умерени количини, бидејќи претерана употреба на овој чај може да ви предизвика грчеви.Дали имате проблеми со црвенило, оток и крварење на забите? Често имате воспаленија на непцата и гингивитис? Искористете ги овие подароци од природ

Пронајдете не на следниве мрежи: