Индонезиските екипи ја пронајдоа опашката од урнатиот авион на „Ер Азија“

Loading...

Тимовите кои трагаат по авионот на „Ер Азија“, ја пронајдоа опашката на леталото на морското дно, изјави шефот на операцијата, Францискус Бамбанг Соелисто.Да потсетиме, авионот на „Ер Азија“ се урна на 28 декември во Јаванското Море.
Во овој дел од авионот се наоѓаат црните кутии, од кои треба да се открие причината за несреќата во која загинаа 162 патника и членови на екипажот.
Досега се пронајдени пет делови од леталото во близина на брегот на Борнео, каде се урна Ербасот А0-200 по само 40 минути од полетувањето од вториот по големина индонезиски град Сурабија кон Сингапур.
Да потсетиме, авионот на „Ер Азија“ се урна на 28 декември во Јаванското Море.
Во овој дел од авионот се наоѓаат црните кутии,

loading...
Loading...