Инспиративни цитати од најуспешните светски луѓе – II дел

Loading...

Најуспешните светски луѓе во светот се познати и славни по различни работи.Некои се познати по своите вештини и талент,а други се разликуваат по нивната храброст или големо влијание врз општеството. Но, сите најуспешни светски луѓе имаат едно нешто заеднико, а тоа е нивната способност да ги инспирираат другите. Во вчерашниот прв дел ви претставивме дел од најинспиративните цитати на некои од најуспешни светски луѓе: Инспиративни цитати од најуспешните светски луѓе – I дел. Во денешниот втор дел продолжуваме со претставување на цитатите, кои можат да го променат вашиот живот. 26. „Секој ден прави по една работа, што те плаши најмногу“ – Еленор Рузвелт
27. „Целта на нашиот живот е да бидете среќни“ – Далај Лама.
28. „Не плашете се да се откажете од доброто и да одите кон големото“ – Џон Д. Рокфелер
29. „Една од најголемите болести е да бидете никој на некого“ – Мајка Тереза
30. „Идентитетот е затвор, од кој никогаш не можете да избегате“ – Џеј-Зи
31. „Ако секогаш го правите тоа што ве интересира, барем едно лице е задоволно“ – Кетрин Хепберн
32. „Сите наши соништа можат да се остварат, ако имате храброст да ги следите“ – Волт Дизни
33. „Не ги бројте деновите, самите нека се бројат“ – Мохамед Али
34. „Некои луѓе сакаат да се случи, некои посакуваат да се случи, а други овозможуваат да се случи“ – Мајкл Џордан

35. „Животот е краток и целта е да се живее“ – Кејт Винслет
36. „Се што ќе замислите е реално“ – Пабло Пикасо
37. „Никогаш не е премногу доцна, да бидете тоа што бевте“ – Џорџ Елиот
38. „Обиди се да бидеш виножито во нечиј облак“ – Маја Ангелу
39. „Успеав. Тукушто најдов 10 000 начини кои се погрешни“ – Томас Едисон.
40. „Како што гледаме напред во следниот век, лидерите ќе бидат оние кои ги поттикнуваат другите“ – Бил Гејтс.
41. „Ние не можеме да им помогнеме на сите, но секој може да помогне на некој“ – Роналд Реган
42. „Бидете свои. Секој друг е зафатен“ – Оскар Вајлд
43. „Во средината на секоја тешкотија се наоѓа можност“ – Алберт Ајнштајн

44. „Образованието е најмоќното оружје, кое можеш да го користиш за да го промениш светот“ – Нелсон Мандела
45. „Вашето време е ограничено, па затоа не го трошете на нечиј друг живот“ – Стив Џобс
46. „Кога моќта на љубовта ја надминува љубовта на енергијата, светот ќе доживее мир“ – Џими Хендрикс
47. „Ако можете да го правите она што го знаете најдобро и да бидете среќни, вие сте повеќе заедно во животот отколку повеќето луѓе“ – Леонардо ди Каприо
48. „Напорите и храброста не се доволни без цел и насока“ – Џон Ф. Кенеди
49. „Тоа што умот на човекот може да го замисли и верува, може и да се постигне“ – Наполеон Хил
50. „Мораме да ги прифатиме конечното разочарување, но никогаш да не ја изгубиме бескрајната надеж“ – Мартин Лутер Кинг
Во утрешниот трет дел, ќе продолжиме со прикажување на најинспиративните цитати: Инспиративни цитати од најуспешните светски луѓе – III дел.26. „Секој ден прави по една работа, што те плаши најмногу“ – Еленор Рузвелт
27. „Целта на нашиот живот е да бидете среќн

loading...
Loading...