Иран го осуди хемискиот напад во Сирија

Иран денеска го осуди наводниот напад со хемиско оружје во градот Идлиб, на северот од Сирија, зад кој, според тврдењата на Западот, стои режимот на претседателот на Сирија, Башар Ал-Асад, и понуди помош за жртвите.
 -Иран осудува било каква употреба на хемиско оружје, без разлика на тоа кој го употребил и кои се жртвите, изјави портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Бахрам Гашеми, пренесоа британските медиуми.
„Подготвени сме жртвите да ги доведеме во Иран и да им помогнеме“, рече тој.
Во вчерашниот напад во сириската провинција Идлиб, погинаа 72 лица, меѓу кои и 20 деца.-Иран осудува било каква употреба на хемиско оружје, без разлика на тоа кој го употребил и кои се жртвите, изјави портпаролот на иранското Министер

Пронајдете не на следниве мрежи: