Исчезнал во Дунав додека го бојадисувал „Мостот на пријателството“

Четириесет и осум годишен маж паднал во водите на реката Дунав заедно со скелето на кое се наоѓал, додека го бојадисувал „Мостот на пријателството“ во романскиот град Гиургиу.Полицајците и пожарникарите трагаат по работникот, кој ја бојадисувал металната конструкција.
– Мажот бил дел од поголема група работници, кои ја чистеле и бојадосувала металната конструкција на „Мостот на пријателството“. Од непознати причини скелето се откачило и тој паднал од него во водите на Дунав, каде исчезнал, изјави портпаролот на Окружниот полициски инспекторат во Гиургиу, Кристијан Шуца.Според првичните информации, скелето паднало поради силниот ветер
РепубликаПолицајците и пожарникарите трагаат по работникот, кој ја бојадисувал металната конструкција.

Пронајдете не на следниве мрежи: