Избувна пожар во кавадаречко: Екипите на терен

Пожар избувна дoцна попладнево на висорамнината Витачево, кавадаречко.Како што соопшти Петко Ристовски од Подружницата на ЈП „Македонски шуми”, горат трева и нискостеблеста шума, а пожарот се проширува од месноста Моклиште кон Витачево, пренесува МИА.
– Засега не може да се каже колкава површина е зафатена и колкави се штетите. На терен се моментно осум дежурни од подружницата „Бор” и четворица пожарникари од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци, информира Ристовски.Како што соопшти Петко Ристовски од Подружницата на ЈП „Македонски шуми”, горат трева и нискостеблеста шума, а пожарот се проширув

Пронајдете не на следниве мрежи: