Ја гаѓале Меркел со домати: Канцеларката погодена во левиот колк, останала дамка на сакото

На германската канцеларка Ангела Меркел биле фрлени два домата од групата насобрана на митингот во рамките на предизборната кампања во Хајдеберг, а полицијата наведува дека го истражува овој инцидент.Како што се наведува, инцидентот се случил вчера, а портпаролот на полицијата, Давид Фаулхабер за AP рекол дека се истражува кои се извршителите кои се товарат за нанесување на телесни повреди и повреда
Британските медиуми пишуваат дека од групата се слушале повиците “лицемерко”, “предавничка на народот”, што, според мислењето на “Express”, веројатно е упатено како критика на политиката кон мигрантите. 
Се наведува дека еден домат ја погодил Меркел во левиот колк. 
 
Како што се наведува, Меркол подоцна во текот на денот продолжила со кампањата во Штутгарт, носејќи го истото црвено сако.

 
Како што се наведува, инцидентот се случил вчера, а портпаролот на полицијата, Давид Фаулхабер за AP рекол дека се истражува

Пронајдете не на следниве мрежи: