Јункер: Германија ќе има главна улога во ЕУ по Брегзит

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска во интервју за весникот „Билд“ изјави дека Берлин ќе има главна улога во ЕУ по гласањето во корист на Брегзит.-Германија ќе продолжи да игра централна и дури уште поважна улога во ЕУ, смета Јункер.
Германската канцеларка Ангела Меркел в понеделник ги поканила во Берлин францускиот претседател Франсоа Оланд, италијанскиот премиер Матео Ренци и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, а за денеска е предвидена средба на министрите за надворешни работи од шесте земји основачи на Унијата, исто така во Берлин.
-ЕУ сигурно не е совршена, но е најдоброто со кое располагаме, за да ги собереме земјите од Европа на една и иста маса, со цел да постигнеме компромис луѓето да живеат во мир. Велика Британија ќе ни недостасува на оваа семејна маса, истакна Јункер.
Тој ги потенцира и одговорноста и противречноста на ставот на британскиот премиер Дејвид Камерон.
-Кога човек од понеделник до сабота ја проколнува Европа, тогаш тешко е в недела да премине во убеден Европеец, нагласи шефот на ЕК, според кого Брисел нема никаква одговорност за резултатите од референдумот, кој е побаран од Камерон, а не од ЕП, ЕК или Европскиот совет.
Во меѓувреме, германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер оцени дека не треба да се носат избрзани одлуки по Брегзит, истакнувајќи дека „е сосема јасно во вакви моменти никој да не биде хистеричен или да се парализира“.
Шефот на германската дипломатија верува дека земјите кои ќе учествуваат на денешниот состанок во Берлин „можат да испратат и порака дека никому нема да дозволиме да ни ја одземе Европа“.-Германија ќе продолжи да игра централна и дури уште поважна улога во ЕУ, смета Јункер.
Германската канцеларка Ангела Меркел в понеделник г

Пронајдете не на следниве мрежи: