Јужна Кореја: Најмалку 2 жртви и 107 исчезнати по потонување на ферибот

Loading...

Најмалку две лица се загинати, 13 се повредени и 107 се водат за исчезнати при потонување на јужнокорејски ферибот со 477 патници во близина на југозападното крајбрежје на земјата, соопштија властите
 Според последните информации спасени се 368 лица, меѓу кои 13 повредени.
За време на несреќата на фериботот имало 477 лица, во најголем дел деца од средно училиште, а над 107 од нив се исчезнати. Се стравува дека бројот на загинати ќе се зголеми поради големиот број на исчезнати лица што останале заробени во фериботот.

 
Бродот со 325 ученици на екскурзија, испратил повик за помош изутринава околу девет часот по локално време, на 20 километри од островот Бјеонпонг, соопшти крајбрежната стража на земјата. Траектот целосно потонал за околу два часа.
Причини за несреќата и состојбата на повредените засега не се објавени. Јужнокорејската морнарица распореди 22 брода и еден хеликоптер за спасување и потрага по исчезнатите.Според последните информации спасени се 368 лица, меѓу кои 13 повредени.
За време на несреќата на фериботот имало 477 лица, во најголем дел

loading...
Loading...