Кафе, сол и кокосово масло: Домашен супер-пилинг против целулит

Целулитот е еден од најупорните женски “непријатели”, а го има речиси секоја жена на светот.Покрај редовното вежбање и големата количина на вода, секако ви е потребен и квалитетен пилинг кој ќе ја подобри циркулацијата и ќе ја елиминира кожата која изгледа како кора од портокал.  
За овој пилинг ви се потребни само 3 состојки: мелено кафе, ситна морска сол и кокосово масло.
Постапка: Во сад со мелено кафе, додадете шест лажички растопено кокосово масло и три лажички сол, и добро промешајте.
Примена: Пред туширањето, со помош на четка од природни влакна истријте ја површината која е зафатена со целулит, со цел да ја подобрите циркулацијата и да ја припремите кожата за впивање на состојките на пилингот.
Во текот на туширањето, нанесете го пилингот со кружни потези и масирајте. Кофеинот од кафето ќе ја забрза вашата циркулација и значително ќе ја затегне кожата, зрнцата сол ќе направат интензивен пилинг, додека пак кокосовото масло ќе ја нахрани и омекне вашата кожа.Покрај редовното вежбање и големата количина на вода, секако ви е потребен и квалитетен пилинг кој ќе ја подобри циркулацијата и ќе ја елиминира ко

Пронајдете не на следниве мрежи: