Како божицата на среќата влијае на вашиот хороскопски знак?

Loading...

Кога говориме за хороскоп најчесто се спомнуваа положбата на планетата. Во современата астрологија се позначајно место заземаат астероидите, кои се сателити, или Месеците на поголемите планети…Кога е во прашање Фортуна, неа не треба да ја помешате  со арапската точка Парс фортунае – точката на среќата со која се пресметува растојанието од сонцето и Месечината кои се додаваат во подзнакот!
Митолошки, ова е доста славена божица во стариот Рим, која имала и крилја со кои можела за час да долета и одлета. Симболот и е велосипед сличен на кормило давајќи впечаток дека среќата е променлива и дека се превртува.
Од август 2013 година се наоѓа во знакот Рак, во врска со транзитниот Јупитер во истиот знак. Во Ракот ќе биде се до 20 мај, кога ќе преминува во знакот Лав. Како делува на поединечние знакови во хороскопот, и преку нивните животи, ќе се обидеме барем делумно да ви одговориме….

Овен Најголемата среќа што можете да ја доживеете е во рамките на семејството , избегнувајте го лошото влијание на искушението и напорот, сметајте на решението дека се може да се поправи . Ќе бидете среќни кога ќе  ја постигнете важна цел, што исто така ќе влијае и на целото семејство. Можно е да имате среќни околности во градежништвото, или пак ќе добиете некакво наследство.
Бик
Третата куќа ќе ви биде поврзана со интелектот, и ќе ви претставува еден вид на пример со мотото: ” секој е архитект на сопствената среќа. Ќе препознаете, осмислите и спроведете најдобар начин како да им дадете корисни совети на своите најблиски, и со тоа ќе ги направите посреќни од било кога
Близнаци
Отсекогаш сте биле личност која е многу безгрижна во смисла на пари , поминувате време на луксузни места и трошите многу. Тоа нема и да се смени. Ќе заработувате се подобро, ќе добиете скратено работно време и поради тоа ќе бидете доста горди и задоволни од себе.
Рак
Ќе се проширите во сите области , а ќе се фокусирате и на она што е најважно за вас. Тоа може да значи и  дека ќе влезете во брак, или дека наскоро ќе имате дете. Поминувајте повеќе време во кругот на семејството. Пробајте да започнете свој бизнис. Ќе направите голем потег и тоа ќе ви донесе повеќе просперитет во работата..

Лав
Како е овој транзит во вашето XII поле, тоа зборува слично како и натално во XII дом. Тоа може да биде заштита од непријател и да ве засакаат оние кои не ве сакале. Исто така , ова е талисман на сите ризични патишта, или ризични ситуации, подобро кажано, ангелот на рамото.
Девица
Вие сте скромни во желбите, реални во плановите и рационални во очекувањата. А Фортуна упатува на голема желба, на се што ќе ве направи среќни. Она што веќе долго време сте го посакувале, а сте се откажале поради околности, сега може повторно да ве заинтересира. Најголемата цел на вашето образование, статус, работа, или емотивен живот, може да се постигне полесно отколку кога било досега.
Вага
Десеттото поле е вашиот углед, работа каде што имате надредена функција, но и профит од вашиот интелект во форма на книги, научни трудови и проекти. Со Фортуна во оваа област, вие би требало да бидете многу активни во однос на вашите амбиции, затоа што не е време за одложување и неодлучност. Ќе имате среќа со авторитетни луѓе, оние кои може да ви бидат „отскочна даска“ во кариерата.
Шкорпија
Ако сте се двоумеле дали да одите во странство или не, дали да им ставите крај на студиите кои од неодамна ви станаа товар, ова е период каков што само можете да посакате. Во исто време, може да ви ја подобри духовноста, силата на волјата и само – сугестијата. Сите невообичаени учења, мудрости на далечните народи можат да ви бидат извор на рамнотежа, а тоа е среќа.

Стрелец
Вашите родители, блиски роднини и предци може да ве направат среќни со пари, наследство или да ви пружат внимание што не сте го очекувале. Можете да имате среќа со работи поврзани со осигурување, ако се бавите со правни спорови во врска со наследството на имотот, или ако очекувате плаќање преку судските пресуди, како компензација за вашиот претрпен проблем.
Јарец
Сте имале несогласувања и сомнежи во бракот, или со лицето со кого имате долга врска. Сега Фортуна може да ви донесе среќа во форма на помирување со лицето со кое сте се однесувале ладно, но, исто така, да се запознаете со нова личност која ќе ве воодушеви со својот карактер и истите ставови за сите важни работи во животот. Ќе ја пронајдете вашата сродна душа и ќе бидете среќни поради тоа.
Водолија
Веќе долго време не сте задоволни во бизнисот, но сега ве очекува среќа во форма на надминување на проблемите од материјална природа, добивање на повисоки плати, подобри работни места и договори на подолг временски период. Здравствените проблеми кои што ви станаа хронични, сега може да бидат ублажени со подоброто ваше расположение, со растот во оптимизмот, со необични, алтернативни лекови.
Риба
За вас вистинска среќа е – среќа во љубовта, а тоа ви годи. Вашите деца, ако припаѓате на генерацијата на луѓе кои имаат подраснати деца, може да бидат успешни и ќе ве израдуваат што напредуваат во сите области. Ќе се заљубите, ќе ја разбудите љубовта или ќе бидете толку креативни што ќе имате инспирација за нови дела, начини и пристапи кон уметноста, па дури и во обичната работа, можете да се биде уметник.Кога е во прашање Фортуна, неа не треба да ја помешате  со арапската точка Парс фортунае – точката на среќата со која се пресметува растојание

loading...
Loading...