Како да ја отстраните темната кожа на лактите?- Послушајте ги овие три совети!

Loading...

Темната кожа на лактите која се формира со текот на годините не е убав поглед, посебно во летните денови кога сакате да облечете разголени кошули и фустани.Меѓутоа, и за овој проблем постојат брзи и едноставни решенија.
Маслиново масло и шеќерОва е одлична комбинација за хидрирање и пилинг на кожата, кој може да се користи и по целото тело. Во еден сад измешајте маслиново масло со една лажица шеќер. Со оваа смеса масирајте ги лактовите и другите делови од кожата кои се суви и испукани. Откако ќе ги измасирате измијте ги лактовите со топла вода и сапун.
Кокосово маслоОва масло е исклучително ефикасно кога станува збор за природните прозиводи за нега на кожата.  Тоа ја омекнува кожата и ја хидрира во исто време. Масирајте ја сувата кожа на лактовите пред да си легнете во кревет. Втријате го маслото убаво во кожата и оставете го да делува преку ноќта.
Куркума и млекоКуркумата и млекото се користат за нега на кожата, и во случај кога е сува и испукана. Измешајте малку куркума во прав и млеко за да добиете густа смеса. Потоа оваа смеса убаво втријте ја на лактовите и оставете ја да делува пет минути. На крај, измијте се.Меѓутоа, и за овој проблем постојат брзи и едноставни решенија.
Маслиново масло и шеќерОва е одлична комбинација за

loading...
Loading...