Како да направите домашен мелем од невен за нега на кожата?

Ако имате промени на кожата или приметувате дека кожата ви е сува и испукана, мелемот од невен може да ви помогне. Лесно ќе го направите, а резултатите ќе ги забележите веќе после десетина дена.Невенот е растение кое треварите го користат со децении за лекување на болната кожа. Целото растение е лековито, но за правење на мелем и маст за нега и лекување најчесто се употребува само цветот. Ако патите од благ облик на дерматитис или егзем, или кожата ви е склона на пукање, подгответе еден мелем од невен.
Потопете килограм домашна свинска маст и оставете ја да проврие, потоа додадете две раце невен и оставете на оган додека невенот не се испржи. Утредента повторно загрејте ја маста додека не се растопи, процедете го мелемот низ цедилка за да можете да ги одстраните испржените марчиња од невен. Преточете го во стаклена тегла и чувајте го во фрижидер.
Овој мелем се препорачува за лицата кои имаат псоријаза, но само за ублажување на тегобите, односно за омекнување на површинскиот слој на кожата.Невенот е растение кое треварите го користат со децении за лекување на болната кожа. Целото растение е лековито, но за правење на мелем и маст за н

Пронајдете не на следниве мрежи: