Како да направите природен и здрав газиран пијалок од ѓумбир

Loading...

Ѓумбирот е  билка која се користи во многу култури a неговите позитивни здравствени својства се познати во целиот свет.Притоа  се користи во кинеската медицина веќе илјадници години и помага при: 
-при дигестивните нарушувања
-придонесува за намалување на „гадењето“ што се јавува во раната фаза на бременоста
-намалување на треска
– помага при сува кашлица и респираторни проблеми
– го стимулира циркулаторниот систем
-ги олеснува болките во мускулите
-може да помогне да се ослободите од првут
-Новите докази водат кон тоа дека помага при намалување на холестеролот
Јапонските истражувања покажа  дека Ѓумбирот е ефикасен во намалување на крвниот притисок но  и  го намалува ризикот за заболување од рак 
Овој природен рецепт за сок од ѓумбир користи свеж ѓумбир и култивиран ѓумбир односно мешавина се со цел   да се создаде природно ферментиран и  газиран сок од ѓумбир. Оваа смеса може да содржи мала количина на алкохол ако се остави да ферментира на собна температура подолго време.
Но, доколку не се остави долго на собна температура тогаш се создава газиран сок без алкохол во него.
Домашниот сок од ѓумбир помага при дигестивни нарушувања и содржи пробиотици и ензими.  Мали количини на оваа мешавина се корисни во почетокот на бременоста затоа што ги намалуваат проблемите со стомакот.
Рецепт за природен сок од Ѓумбир
Овој природен сок во минатото се нарекувал и Ѓумбир пиво…

 
 
Состојки:
половина парче свеж корен од  ѓумбир- мелено . Може да ставите и повеќе ако сакате да го зголемите вкусот на ѓумбирот во пијалокот.
половина чаша  органски шеќер
половина чаша свеж сок од лимон
половина лажичка морска сол 
8 чаши зовриена вода 
половина чаша домашна ѓумбир мешавина (свеж ѓумбир и култивиран ѓумбир)
инструкции:
Најпрво ставете во сад 3 чаши вода , мелениот ѓумбир корен , шеќер и сол и ставете да врие.
Смесата почнува да врие за околу пет минути, потоа  шеќерот се раствора и мешавина почнува да мириса на  ѓумбир.
Додадете вода. Потоа ова треба да се излади , односно  оставете да се олади до собна температура пред да се премине на следниот чекор.
Додадете го свежиот сок од лимон и мешавината од ѓумбир.
Префрлете ја смесата во тегла, добро промешајте и затворете.
Оставете така затворено на собна температура 2-3 дена за смесата да стане газирана а потоа префрлете во ладилникот.
Крајната смеса треба да мириса на ѓумбир и треба да биде газирана .Притоа  се користи во кинеската медицина веќе илјадници години и помага при: 
-при дигестивните нару

loading...
Loading...