Како да се справите со дијарејата на природен начин?

Loading...

Проливот кој е последица на инфекција, е проследен со повраќање, гасови, грчеви во желудникот и висока температура. Една од најголемите опасност кога имате дијареа е всушност дехидрацијата (посебно ако е проследена со повраќање). Затоа е многу важно да пиете доволно течности, како вода или чаеви.
Чаевите од камилица, ѓумбир, мајчина душица и нане дејствуваат смирувачки и помагаат во лечењето.

Потребно е да надополни изгубениот шеќер. Од помош ќе ви биде пијалокот направен од сокот од два портокали, пола лажица сол, две лажици мед и еден литар вода. Пијте го на секои пола час, по една чаша.
Црното чоколадо е најпознат природен лек против проливот. Потребно е само 2 до 3 коцки чоколадо  и симптомите веднаш ќе се намалат.
Може да помогне и конзумирање на бисвити, супа или компир ( готвен или компир пире).
Исто така и боровницата може да го запре проливот.
 Една од најголемите опасност кога имате дијареа е всушност дехидрацијата (посебно ако е проследена со повраќање). Затоа е многу важно да пиете дово

loading...
Loading...