Како до најлесно согорување на калориите?

Loading...

Кога станува збор за губење на тежината, модата многу често противречи на здравјето. Сепак треба да се обидеме да го извлечеме максимумот од секојдневните навики. Исхраната и вежбите можат да ви помогнат да го подобрите вашиот метаболизам. Еве неколку идеи како да го искористиме тоа и да ослабеме на здрав начин.
1. Изградете мускули
Мускулите помагаат за согорувањето на калории, дури и кога телото е во состојба на мирување. Луѓето со повеќе мускули согоруваат повеќе калории во споредба со останатите. Мускулите согоруваат речиси 3 пати повеќе калории секој ден во споредба со телесните масти.

2. Бидете наспани
Кога спиеме, нашето тело ослободува хормони. Некои од нив се потребни за негово правилно функционирање кога протеините се разградуваат.
3. Правете вежби рано наутро
Некои луѓе веруваат дека ако првото нешто што го прават наутро е вежба, тоа го стимулира метаболизмот и го тера да се согорат повеќе калории во текот на денот. Други веруваат дека без разлика кое време од денот правиме вежби, согоруваме еднакво количество калории.

4. Избегнувајте го стресот
Долгорочниот стрес може да нè натера да качиме неколку килограми, бидејќи телото е полно со стресни хормони кои ги стимулираат масните клетки длабоко во стомачната празнина. Овие клетки  го стимулираат складирањето на маснотии, што од една страна го зголемува ризикот од срцеви заболувања, дијабетес и рак.
5. Јадеме почесто, но помалку
Јадењето на мали оброци на секои три часа може да го ооддржува метаболизмот брз, па затоа овој режим помага во согорувањето на повеќе калории. Ако не јадеме помеѓу главните оброци, метаболизмот се забавува.
6. Јадете зачинета храна
Зачинета храна навистина го стимулираат метаболизмот – независно дали ќе користите бибер, црвен пипер одделно или во некое јадење. Ова правило важи за луѓето кои имаат спор метаболизам и затоа треба од време на време да внесуваат зачини кои ја стимулираат циркулацијата и го забрзуваат метаболизмот.
7. Спортувајте
Некои вежби како аеробните  можеби  не ја градат истата мускулна маса како кревањето тегови, но сепак го стимулираат метаболизмот. Поинтензивните вежби, се разбира, имаат долгорочен ефект во однос на овој.
8. Внесувајте протеини
Телото согорува четири пати повеќе калории кога внесуваме протеини отколку кога се храниме со  јаглехидрати. Некои од најздравите извори на протеини се телешко месо, мисиркино, риба, пилешко, ореви, мешунките, јајцата и нискомаслено млечни производи.
 
9. Не држете строги диети
Ако примате помалку од 1000 калории на ден, тоа значи дека диетата ви е премногу строга. Овој тип на диети можат да убијат сите наши надежи да се забрза вашиот метаболизам. Со нив можеме да отслабнем брзо, но обично изгубените килограми се од мускулната маса, а не од масното ткиво. А, колку повеќе мускулна маса губиме, толку повеќе се забавува нашиот метаболизмот.
10. Не се потпирајте само на храната која ги согорува мастите
Некои намирници навистина можат да ни помогнат да отслабеме. Ова храна има минимално количество калории и многу растителни влакна, но не помагаат да го забрза вашиот метаболизам.Кога станува збор за губење на тежината, модата многу често противречи на здравјето. Сепак треба да се обидеме да го и

loading...
Loading...